Rejsebreve

Råb: Halleluja!
Svar: Amen!
HALLELUJA!
AMEN!
HAAARLLLLEEEEELUUUJAAAAAAAAA!!!!!!!
AAAMMMMEEEENNNN!!!

Kære Menighed,

Sådan gør man det i Rwanda. Om det er til et seminar, hvor deltagerne skal præsentere sig selv, under gudstjenesten hvor præsten gerne lige vil tjekke om folk er vågne eller om det simpelthen bare er et at menighedens medlemmer, der føler sig ekstra beriget så er de ikke bange for at smide et HALLELUJA! I starten var jeg helt overvældet og forstod ikke helt, hvad det var, der skete… men nu forstår jeg det. Og jeg kan endda også selv finde på at smide et HALLELUJA, hvis jeg skal præsentere mig selv foran en forsamling. Jeg synes det er sjovt, og til gudstjene-sterne er det med til at give endnu mere energi. Og det er ellers ikke noget de mangler! Her er der sang og dans til den store guldmedalje. Ud over lovsangsgruppen er der hele 5 forskellige kor, der optræder til hver gudstjeneste! En normal gudstjeneste tager i omegnen af 4 timer hvor af den ene går med prædiken! Hver gang vi går i kirke, er det en ny oplevelse.

For et par søndage siden var vi til en regional fejring. Hver af Rwandas 13 regioner fejrer hvert år dem selv. Denne søndag var det i Bugesera området. Vi var kørt med et af de canadiske æg-tepar derud. Vi ankom en smule for sent, menn i bedste Afrika stil, var det ikke det store pro-blem. Vi blev af dørtjeneren ført ind gennem hele kirkesalen, hvor jeg vil skyde på at der sad mellem 200 og 300 mennesker, og op foran scenen. Scenen blev godt nok ikke brugt til optræ-dener fra de mange kor. Nej, forrest på podiet var der opsat en sofarække, hvor de vigtiges mænd fra A.E.B.R og deres koner sad. Bagved var der så opsat 3 rækker med hvide plastik stole (en luksus). Vi blev placeret på række 2. Gudstjenesten skulle ifølge planen tage ca. 4 timer, men canadierne fortalte at de endnu ikke havde været til en der varede under 5. Denne her var ingen undtagelse og vi endte med at side på podiet i 6 timer.

Undervejs skulle vi dog op og have en særlig præsentation af generalsekretæren Gato. Gato er vældig glad for projekt TUGUMANE og han benytter gerne enhver lejlighed, hvor vi er i nær-heden, til at fortælle om det og give sin opbakning til projektet samt til andre kvinder i samme lignende situationer. Det er virkelig fedt at have ham i rykken og det gør det ekstra fedt at ar-bejde på projektet, når vi både kan mærke at kvinderne er super glade for det vi laver og ledelsen samtidig bakker ekstra meget op, om det arbejde vi gør!

Rwanda 08/11/2016 Efter Gudstjenesten blev vi inviteret til frokost/aftensmad hos en af præsterne i nærheden. Her blev der serveret Rwanda-buffet. Rwanda-buffet er et helt specielt koncept. Man må kun gå én gang, så alle dynger deres tallerkener op med så meget mad, at det virker som helt absurde mængder for blot én person. Talentet her er at kunne stakke så meget som muligt uden at tabe noget. Indholdet på buffeten varierer altid fra gang til gang, men en sikker vinder er altid bøn-ner, pommes frites og kødstykker der er kogt eller stegt meget voldsomt. Ofte er der også ris, sovs, kogt casavarod, suppe, pasta, ubugali, kogte grønne bønner med en smule gulerod og hvis man er heldig også fisk, flere slags grøntsagssammenkog, en slags fladbrød kaldet chipacha, bananer eller ananas samt andet godt, som jeg endnu ikke har fundet ud af, hvad er… Og så selvfølgelig serveret med en sodavand til!

Johanne og jeg har efterhånden oplevet en del Rwanda buffeter – og stort set hver gang bliver der set skævt til os fordi vi tager, hvad der svarer til en normal portion i Danmark. Til gengæld undrer det også os hver gang hvordan de overhovedet kan spise så meget? Men så igen, hvis man er opvokset i et land og måske endda lever under kår, hvor mad hver dag ikke er en selvfølge, så ville vi nok også gå mere til den. Vi er simpelthen bare så privilegerede aldrig at have oplevet virkelig sult!

En af de Rwanda buffeter vi var til for nyligt var i Butare, et område ca. 2½ times buskørsel fra Kigali. Her var vi taget på field-trip sammen med Laetitia, hun er leder af kvindearbejdet i A.E.B.R. Vi var taget med hende til et seminar på projektet Dukore, et projekt der har til formål at støtte kvinder i lokale grupper, til i fællesskab at skabe indkomst og udvikling ved at holde grise. Men hvorfor var Johanne og jeg der? Egentligt var det meningen, at Line Hylleberg skulle have været afsted, men da hun var forhindret, spurgte hun os, om ikke vi havde lyst til at tage af sted i stedet. Projektet er nemlig støttet af Danske Baptisters Kvindenetværk og vi kunne således både repræsentere de danske kvinder og fortælle dem om seminaret efterfølgende. Sidste gang vi fik Rwanda buffet var i forrige uge. Her afholdt vi nemlig det 2. og sidste seminar for de 35 enlige unge mødre i vores projekt. Denne gang stod der seksualundervisning på pro-grammet, samt børne- og kvinderettigheder. Her oplevede jeg endnu engang, hvordan viden, som vi i Danmark tager for givet, her kan være helt fremmed. Eksempelvis var især emnet menstruation og dens cyklus svært, og måtte gennemgås mange gange, fordi kvinderne simpelthen ikke forstod det!

At møde kvinderne igen, og opleve at de får noget ud af at være på seminaret samt deres glæde og optimisme ved, at nogen for første gang i lang tid rent faktisk tænker på dem, er overvæl-dende men fedt. Samtidig er det til gengæld også super hårdt, for vi ved, at når de tager fra os, tager de tilbage til deres normale hverdage, som jo ikke bare fra den ene dag til den anden, kan forbedres markant. Igen på dette seminar fik vi mulighed for at snakke med nogen af kvinderne alene. Især disse beretninger kan være hårde at lærde at kende, men samtidig er de med til at Rwanda 08/11/2016 sætte fokus på, netop hvor vigtig det arbejde, vi er en del af, er, og hvor meget man har trængt til et projekt som dette…

Jeg har vedhæftet en historie fra en af kvinderne. Den vil blive sendt ud på mail, hvis man ikke har fået den, kan man også skrive til mig, så sender jeg den gerne. Hvis man vil høre beretninger fra andre kvinder, er dette også muligt. Jeg håber i har det godt i Danmark. Jeg har hørt at I har fået sne. Det får vi ikke her, det kan jeg godt love jer for! Selvom det godt nok er regntid og det betyder, at det ikke altid er 27 grader – nogen gange falder det til 20…

Maiken har fortalt at I havde en god Spejder/menighedsweekend. Det er jeg glad for at høre! Jeg har fra min mor også fået en masse hilsner og søde tanker med på vejen. Jeg er glad for hver og en og il rigtig gerne takke jer for dem! Det varmer!

Endnu engang så er I mere end velkomne til at skrive hvis I er nysgerrige på mere info eller finurlige oplevelser (dem er der massere af). Det kan i gøre på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.. Derudover kan I som altid følge med på vores blog www.yego.dk. Pt. Har vi lidt problemer med instagram (yego_rwanda), så det bedste sted at se lidt billeder er nok, hvis i skriver helenegammelmark instagram i søgefeltet på Google.

Eller lige her under, hvor jeg har smidt lidt forskellige billeder ind. Jeg ønsker at Gudsvelsignelse må være med jer, der hvor I end er!

Hilsner Helene Gammelmark Pedersen

 

Kommende arrangementer

22nov
ons,22 november 18,00 - 19,00
Fællesspisning
25nov
lør,25 november 10,00 - 15,00
Julemarked 2017
26nov
søn,26 november 10,00 - 11,00
Gudstjeneste
27nov
man,27 november 14,00 - 16,00
Seniorkreds
28nov
tir,28 november 14,00 - 17,00
Åben Kirke
29nov
ons,29 november 18,00 - 19,00
Fællesspisning
3dec
søn,03 december 10,00 - 11,00
Gudstjeneste
5dec
tir,05 december 14,00 - 17,00
Åben Kirke
6dec
ons,06 december 18,00 - 19,00
Fællesspisning
10dec
søn,10 december 10,00 - 11,00
Gudstjeneste
12dec
tir,12 december 14,00 - 17,00
Åben Kirke
13dec
ons,13 december 18,00 - 19,00
Fællesspisning
17dec
søn,17 december 10,00 - 11,00
Gudstjeneste
19dec
tir,19 december 14,00 - 17,00
Åben Kirke
24dec
søn,24 december 10,00 - 11,00
Gudstjeneste
26dec
tir,26 december 14,00 - 17,00
Åben Kirke
31dec
søn,31 december 10,00 - 11,00
Gudstjeneste
29jan
man,29 januar 14,00 - 16,00
Seniorkreds
26feb
man,26 februar 14,00 - 16,00
Seniorkreds
26mar
man,26 marts 14,00 - 16,00
Seniorkreds
30apr
man,30 april 14,00 - 16,00
Seniorkreds
28maj
man,28 maj 14,00 - 16,00
Seniorkreds